Startupy: klauzule zabezpieczające w programach motywacyjnych
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Powstanie i funkcjonowanie startupu możliwe jest dzięki pracy i zaangażowaniu określonych podmiotów, a zwłaszcza founderów i pracowników. Stworzony z ludzi sprawnie działający mechanizm stanowi koło napędowe startupu, przez co w interesie samego startupu czy inwestorów jest, by osoby te pozostały w spółce i świadczyły pracę na jej rzecz. W tym celu spółka i inwestorzy posługują się programami motywacyjnymi skierowanymi do poszczególnych grup osób, np. ESOP (Employee stock option plan) – do pracowników czy MSOP (Management stock option plan) – do kadry zarządzającej. Sprowadzają się one, w dużej ogólności, do zaoferowania beneficjentom określonych korzyści w zamian za dalszą pracę na rzecz spółki. Zasadniczo będzie to przeniesienie udziałów (akcji) w spółce lub udzielenie możliwości ich nabycia.
Ryzyka programów motywacyjnych
Jeśli beneficjent przepracuje w spółce określony czas, wówczas przyznane mu zostaną udziały (akcje) spółki (lub możliwość ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta